Lexar LD4AU008G-R3200GSST Bedienungsanleitung
Lexar Nicht kategorisiert LD4AU008G-R3200GSST
Seite 1/1
Precautions:
Please ground yourself before handling
your Lexar memory, as Static electricity
can cause damage to the module and
other components in your system.
• To protect your new memory, avoid
touching the connectors. Handle your
Lexar memory using its edge or frame.
• Do not disassemble, crush, short circuit,
or do any kind of modification to your
memory, as it may cause unexpected
hazards.
• Keep your memory away from any kind
of moisture. Moisture can cause electric
shocks with any electronic device.
Installation Guidelines:
Before installing your Lexar memory,
please take all necessary precautions to
comply with your computer manufacturer’s
handling instructions.
1. Power off your computer and disconnect
the main power cord from the wall
outlet. If your computer uses battery
power, remove the battery.
2. Refer to your computer manufacturer’s
instructions for details on how to
remove the outer case, and where the
memory connectors are located.
General Memory Module Installation
Steps:
Follow below steps to complete the
memory product installation:
EN
• Laptop SO-DIMM Installation
• Desktop DIMM Installation
Technical Support:
Visit us at http://www.lexar.com/support/
for further assistance.
Lexar's Limited-lifetime Warranty:
This product is covered for Limited-lifetime
Warranty from the date of purchase,
subject to the applicable warranty terms
and conditions, as defined at
http://www.lexar.com/support/warranties/
Disposal Instructions:
Used electronic equipment should not
be mixed with general household waste.
Improper disposal may be harmful to the
environment and human health. Please
refer to your local waste authority for
information on return and collection
systems in your area.
Do not touch gold pinsDo not stack
Do not bendDo not drop
安全及操作说明:
请避免在容易产生静电的环境下放置、安装及使
用,因为静电可能损坏驱动器及系统中的其他组
件。
• 为保护您的内存产品,请避免触摸其接口。
请通过边缘或外框拿放。
• 请勿拆解、碰撞或短接内存产品,或进行对其
任何形式的改装,因为这可能会导致意外的危
害。
• 请将内存产品远离任何种类的湿气。湿气可能
会导致与任何电子设备相关的触电。
安装指南:
安装 Lexar 内存之前,请遵循电脑制造商的操
作说明并采取必要的预防措施。
1. 若为台式电脑,请断开交流电源,请取下
电脑机箱盖。若为笔记本电脑,请断开交流
电源线,请取下电池。
2. 请参阅电脑制造商的使用说明书了解有关如
何拆卸外壳的详细信息,以及内存连接器所
在的位置。
一般安装内存步骤:
请按照以下圖示完成安装。
技术支持:
http://www.lexar.com/cn/support/
此产品自购买日期起,享受终身质保,具体参见
http://www.lexar.com/cn/support/warranties/
定义的适用质保条款和条件。
处置说明:
请勿与未分类垃圾一同处置此产品。处置不当
可能会危害环境和人类健康。请咨询当地的废
品处理权威机构,了解您所在地区的回收系统
的信息。
• 笔记本电脑SO-DIMM安装:
• 台式电脑DIMM安装:
避免直接接触接口避免无防护堆叠
避免不当外力施压避免无防护撞击
Quick Installation Guide
SC
快速安装指南
Produktspezifikationen
| Marke: | Lexar |
| Kategorie: | Nicht kategorisiert |
| Modell: | LD4AU008G-R3200GSST |
| Breite: | 133.35 mm |
| Höhe: | 31.25 mm |
| Betriebstemperatur: | 0 - 85 °C |
| Warentarifnummer (HS): | 84733020 |
| Temperaturbereich bei Lagerung: | -55 - 100 °C |
| Speicherkapazität: | 8 GB |
| Interner Speichertyp: | DDR4 |
| Komponente für: | PC / Server |
| Speichertaktfrequenz: | 3200 MHz |
| Memory Formfaktor: | 288-pin DIMM |
| Speicherspannung: | 1.2 V |