Panduit CHD15HDSCIWY Bedienungsanleitung
Seite 1/2
INSTALLATION INSTRUCTIONS
© Panduit Corp. 2014
PN389B
Page 1 of 2
For Technical Support: www.panduit.com/resources/install_maintain.asp
15-pin High-Density D-Subminiature
Field Terminating Insert
Part Number: CHD15HDSC**Y
INTRODUCTION
The screw-down type 15-pin D-sub connector is designed for use with video cables
having (3) coax lines (R,G,B) and (4) twisted pair lines with (2) conductor lines and a
drain wire. Numerous configurations of video cables exist, signal names are given to
accommodate the various video cable types with different conductor colors.
RECOMMENDED TOOLS
-2mm slotted screwdriver
-Wire cutters
-Wire strippers
-Cable stripper
CHD15HDSC**Y
STEP 1
Trim back video cable to expose conductors.
1 - Drain wire
4 - Twisted pair conductors
3 - COAX: Red, Green, Blue
2 - Conductors(COND)
Center conductor(CC)
Outer conductor shield(SHLD)
2" approximately
(TP)
1" approximately
** Denotes color.
Bewerten Sie dieses Handbuch
4.3/5 (4 Bewertungen)
Produktspezifikationen
Marke: Panduit
Kategorie: Nicht kategorisiert
Modell: CHD15HDSCIWY
Produktfarbe: Green, White
Menge pro Packung: 1 Stück(e)
Anschluss 1: SVGA 15 pin DB