Turbosound TS-10W300/8A Bedienungsanleitung
Turbosound Lautsprecher TS-10W300/8A
Seite 1/2
Specication Sheet
300 Watt 10" Low Frequency Loudspeaker
for PA Applications
TS-10W300/8A
Features
10" high-power woofer for
PA applications
Continuous power: 300 Watts RMS
Maximum power: 1,200 Watts Peak
Impedance: 8 Ohms
Frequency range: 53 Hz - 4 kHz
SPL: 93 dB (1 W / 1 m)
Rigid aluminum die-cast frame
Mounting hole diameter:
245 mm (9.65")
Shipment weight: 5.1 kg (11.2 lbs)
and Net weight: 4.5 kg (9.9 lbs)
Overall diameter: 261 mm (10.28")