Turbosound TS-12W350/8W Bedienungsanleitung
Turbosound Lautsprecher TS-12W350/8W
Seite 1/2
Specication Sheet
350 Watt 12" Low Frequency Loudspeaker
for PA Applications
TS-12W350/8W
Features
12" high-power woofer for
PA applications
Continuous power: 350 Watts RMS
Maximum power: 1,400 Watts
Impedance: 8 Ohms
Frequency Range: 61 Hz - 3 kHz
SPL: 95 dB (1 W / 1 m)
Rigid aluminum die-cast frame
Mounting hole diameter:
299 mm (11.77")
Shipment Weight: 7.6 kg (16.7 lbs)
and Net Weight: 6.1 kg (13.4 lbs)
Overall Diameter: 316 mm (12.44")