Turbosound TS-15W300/8A Bedienungsanleitung
Turbosound Lautsprecher TS-15W300/8A
Seite 1/2
Specication Sheet
300 Watt 15" Low Frequency Loudspeaker
for PA Applications
TS-15W300/8A
Features
15" high-power woofer for
PA applications
Continuous power: 300 Watts RMS
Maximum power: 1200 Watts
Impedance: 8 Ohms
Frequency Range: 46 Hz - 3 kHz
SPL: 97 dB (1 W / 1 m)
Rigid aluminum die-cast frame
Mounting hole diameter:
372.5 mm (14.67")
Net Weight:7.1 kg (15.6 lbs) and
Shipment Weight: 10 kg (22 lbs)
Overall Diameter: 393.5 mm (15.49")