Targus ASF236W9USZ Bedienungsanleitung
Seite 1/1
Quick Start
1
ANTI-GLARE
privacy screen
for LCDs & notebooks
Quick StartQuick Start
ASF US Series / 410-1075-001C
2
For technical questions, please visit:
US Internet: www.targus.com/support.asp
AustraliaInternet: www.targus.com/au | Email: infoaust@targus.com | Telephone:1800-641-645
New Zealand Telephone: 0800-633-222
Product Registration
Warranty
been informed of their possibility. This warranty does not affect your statutory rights.
Introduction
preventing viewing from an angle greater than 45
°
. You can attach the screen permanently using the adhesive strips, or use the tabs provided if
you want to be able to remove the screen as needed.
Features
• Privacy protection against viewing from an angle
• Easily attachable and removable via the included tabs and adhesive tapes
• Available in many sizes for the ideal fit to your notebook screen or LCD monitor
NOTE
The Targus Privacy
screen is only intended
for use on notebook or
LCD monitor screens
45
°
45
Privacy zone
Viewing angle
CAUTION
• Do not exert excessive force or use
an abrasive cloth when cleaning the
surface of the privacy screen
• Do not bend the privacy screen
Top right
Option 1
Option 2
Privacy zone
Remove film
protection from
both sides
x 2
x 2
The recommended distance
between the top edge of the screen
and the upper tabs is 2.75" (7 cm)
Only attach the lower
tabs to screens that
are greater than 17"
Bewerten Sie dieses Handbuch
4.3/5 (8 Bewertungen)
Produktspezifikationen
Marke: Targus
Kategorie: Bildschirmfilter
Modell: ASF236W9USZ
Gewicht: 385.5535 g
Typ: Rahmenloser Blickschutzfilter
Seitenverhältnis: 16:9
Geeignet für: Monitor
Breitbild: Ja
Maximale Bildschirmgröße: 23.6 "